אודות

 

מכירת יצירות אמנות למען פרויקט "נשים, עבודה וקיימות"

3.3-6.3.2021

גלריה סדנאות האמנים, רח' התבור 32 תל אביב

מען ארגון עובדים (ע"ר) ועמותת סינדיאנת הגליל מקיימים מזה 15 שנים את "לחם ושושנים" – תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות שהכנסותיהן מוקדשות לפרויקט "נשים, עבודה וקיימות". מאות אמנים ואמניות, יהודים וערבים, ביניהם אמנים צעירים וכן רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה, ובכך סייעו בשילוב אלפי נשים ערביות חסרות השכלה בעבודה.

אנו נמצאים בעיצומו של משבר בריאותי, חברתי, כלכלי ופוליטי בשל מגפת הקורונה – משבר שפוגע בכולנו. אבל יותר מכל בנשים הערביות והפלסטיניות. הן הראשונות שמפוטרות, והאחרונות לחזור לעבודה, אם בכלל. חלקן אינן זכאיות לשום סיוע מצד הרשויות.

ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה במזרח ירושלים שולחים לתושבות העיר שאיבדו את מקום עבודתן טפסים מקוונים בעברית, בעוד שמרבית הנשים הפלסטיניות כלל אינן קוראות עברית. רבות מהן אף חסרות חשבון בנק, וחלקן מתקשות להתמודד עם טכנולוגיית מחשב. פלסטיניות מהגדה המערבית המועסקות על ידי ישראלים הן רובן מפרנסות יחידות ואינן זכאיות לסיוע ישראלי, בעוד שסיוע פלסטיני כלל אינו קיים.

מען ארגון  עובדים, הפעיל מספר יוזמות בנושא זה במהלך החודשים האחרונים. הקו החם של הארגון שפועל במזרח ירושלים עזר למאות נשים פלסטיניות להתמודד עם הבירוקרטיה של לשכת התעסוקה, הביטוח הלאומי, בנק הדואר והמעסיקים. השירות של מען החל לפעול בזמן הסגר הראשון וממשיך לתמוך בנשים גם לתוך הסגר השני. כמו כן, בחודשים האחרונים מען הקים קרן לתמיכה בנשים שעברו הטרדה מינית במקומות עבודתן. בפרויקט "נשים ועבודה" באזור המשולש, הצלחנו להחזיר לעבודה את רוב הנשים שיצאו לחל"ת, לפתוח מקומות עבודה חדשים, ולפתח מערכות הידרופוניות למען ביטחון תזונתי של הנשים ומשפחותיהן.

שותפה שניה ליוזמת "תערוכת לחם ושושנים", עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן וקיימות, פועלת כעסק חברתי שמעסיק נשים ערביות מהגליל, ומקדם פלטפורמה של שיתופי פעולה והעצמת נשים. בזכות הדוגמא יוצאת הדופן של העמותה ותרומתההתרומה שלה לפרנסתן של נשים ערביות, היא נבחרה בין 15 העסקים הקטנים והמצליחים של השנה על ידי מגזין פורבס ישראל. במשך כל תקופת הקורונה אנחנו ממשיכות לעבוד ולייצר שמן זית ומוצרי מזון נוספים, חלקם הגדול מיועד ליצוא. לצערנו, מרכז המבקרים הירוק של סינדיאנת הגליל בכפר כנא, סגור מאז מרץ 2020, ורוב צוות העובדות שלו, שידע לארח אלפי תיירים בשנה, יצא לחל"ת. פרנסתן של הנשים שמעבירות סדנאות והרצאות, קולעות סלים, מבשלות ומארחות – נפגעה קשות.

עזרו לנו לעזור להן. אנו ב"לחם ושושנים" רואות.ים בכן.ם חובבי האמנות כמו גם האמניות.ים שותפות.ים לבניית חברה צודקת, על ידי שילוב נשים ערביות ופלסטיניות בכלכלה בריאה ומודרנית. התרומה שלכן.ם עוזרת לנו להוציא אותן ממצב של עוני, דיכוי חברתי ובידוד. במקביל, היא מאפשרת לציבור שוחרי האמנות בארץ לחדש את מחויבותו ואת תמיכתו באמנות מקורית, איכותית, שכורכת גם מעורבות חברתית.

בברכה,
צוות תערוכת לחם ושושנים 15
שרון ליאור, חגי אולריך, לאה אביר, ארז וגנר, דני בן שמחון

עדכונים שוטפים באינסטגרם @bread_and_roses_artsale  בדף הפייסבוק של לחם ושושנים: Bread Roses Artsale

לקניית עבודות אונליין לחצו כאן