אודות

 

 

תערוכת לחם ושושנים 17: מכירת יצירות אמנות עבור פרוייקט 'נשים, עבודה וקיימות'

 

כמו בכל שנה, אנו קוראים לציבור שוחרי האמנות לבקר בתערוכת לחם ושושנים, שהכנסותיה מוקדשות לפרויקט "נשים, עבודה וקיימות" של מען – ארגון עובדים וסינדיאנת הגליל. ההכנסות ממכירת היצירות, יוקדשו לקידום הזדמנויות כלכליות והעצמה של נשים ערביות.  

תערוכת האמנות השנתית "לחם ושושנים" תתקיים זו השנה ה-18, למשך ארבעה ימים, בסוף חודש דצמבר בגלריה מאיה בתל אביב. התערוכה שבה משתתפים.ות מאות אמנים.יות ערבים.יות ויהודים.יות ביניהם.ן מפורסמים.ות וותיקים.ות וכאלה שרק סיימו את לימודיהם.ן ונמצאים.ות בתחילת דרכם.ן, היא פעולה משותפת של העמותות מען-ארגון עובדים וסינדיאנת הגליל. 

כל יצירה שנרכשת מהווה תרומה חשובה לקידום פרוייקטים השונים המקדמים את מעמדן של הנשים בחברה הערבית בתחום התעסוקה ושילובן בעולם המודרני. יש לציין ש25% ממחיר היצירות הנמכרות מוחזר לאמנים.יות ו75% מוקדש לפרוייקט 'נשים עבודה וקיימות'. 

מילים כמו, אפליה, אלימות ופשע הפכו בשנים האחרונות למזוהות עם מציאות החיים בחברה הערבית. אולם, לצד אלה, ישנם גם סיפורים רבים של הצלחה,  נתינה והעצמה. הנשים המשתתפות בפרויקטים של מען וסינדיאנת הגליל, הן נשים ששברו את מחסום הדיכוי, ופרצו את מגבלות המגדר ומעגלי העוני.  כל אישה שיצאה מביתה כדי לעבוד ולהתפרנס, השתלבה במקום עבודה, ולקחה אחריות על חייה ועל עתיד משפחתה, מבטאת ניצחון לחברה הערבית, ולא פחות מכך מהווה השראה לכלל הנשים בחברה הישראלית.

מען – ארגון עובדים – מה השגנו במהלך שנת 2022:

  • המשכנו ללוות ועדי עובדים במו"מ להשגת הסכמים קיבוציים. בעמותות "רופאים לזכויות אדם" ו"בצלם" חתמנו על הסכמים ששיפרו את תנאי העובדים. אנו בעיצומו של משא ומתן במוסך צרפתי, ולקראת פתיחת משא ומתן במכללת מוסררה לאמנות.   
  • סייענו למאות עובדות ועובדים להשיג את זכויותיהם מול מעסיקים, שרות התעסוקה, והמוסד לביטוח לאומי. 
  • זכינו בעתירה לבג"ץ בעניין הזכות של דורשי עבודה בירושלים המזרחית לקבלת שירותים בשפה הערבית. העתירה הוגשה במשותף על ידי מען והאגודה לזכויות האזרח במטרה לשים קץ לאפליה ולייצר נגישות בהתאם לחוק. 
  • חתמנו על הסכם קיבוצי בשם 250 עובדות ועובדי עמותת יד ביד לחינוך דו לשוני. ההסכם כולל תוספות שכר לסייעות ולגננות, למורות.ים ביסודי ובתיכון, ולצוות המנהלה.
  • פעלנו כדי לשים קץ לתופעות של הטרדה מינית של נשים פלסטיניות במעבר שער אפרים (מדרום לטול-כרם). בעקבות התלונה של מען והפרסום התקשורתי לה זכתה בחודש ספטמבר 22, הופסקה הפגיעה בנשים. 
  • יחד עם ארגוני זכויות אדם נוספים, ובראשם LEAP (המעניק הגנה משפטית לפלסטינים) יזמנו קמפיין תקשורתי, שמטרתו לשים קץ לתופעה המבישה של סחר בהיתרים, ולאפשר לעובדים פלסטינים לעבוד בישראל באמצעות "גרין קארד" ולא דרך כבילה למעסיק ישראלי. 
  • הקמנו את הפורום לשוויון בבריאות בירושלים המזרחית, יחד עם ד"ר יעל עשור, מרכז עטא, לדעת לבחור נכון, עיר עמים, ורופאים לזכויות אדם. הפורם פועל מול ראשי מערכת הבריאות הישראלית, במטרה לפתור את משבר הרפואה הציבורית בירושלים המזרחית.
  • מען, בשיתוף עם מרכז רייאן להכוון תעסוקתי ומשרד הבריאות, ממשיך לקדם תכניות איכותיות להשלמת לימודים לסטודנטים מירושלים המזרחית, המבקשים להשתלב במערכת הבריאות הישראלית. 

סינדיאנת הגליל לקידום סחר הוגן וקיימות – שותפה של מען בפרויקט "נשים, עבודה וקיימות"

סינדיאנת הגליל, היא עמותה שהוקמה על ידי נשים יהודיות וערביות מהגליל, במטרה לעודד תעסוקה של נשים וליצור פלטפורמה להעצמה ושיתוף פעולה חוצה גבולות. העמותה פועלת כעסק חברתי בר קיימא מאז 1996. מפעל הייצור של סינדיאנה בא.ת. כפר כנא מייצר ומוכר בארץ ובעולם, שמן זית איכותי, ומוצרי מזון מקומיים כמו זעתר, דבש, שקדים וסירופ חרובים. 

במרכז המבקרים הירוק של סינדיאנת הגליל, הממוקם מעל מפעל הייצור בכפר כנא, מתארחים מדי שנה אלפי מבקרות.ים מהארץ ומהעולם. שם הם נחשפים לאתגרים ולמסרים הייחודיים של העמותה שכל רווחיה מושקעים במיזמים חברתיים לקידום נשים ולקירוב והבנה בין החברות. 

לצד מטעי זיתים ידידותיים לסביבה, וחקלאות אורגנית ואקולוגית שסינדיאנה מקדמת שנים רבות, השקנו השנה פרויקט חדשני של שילוב חקלאות ההידרופונית במערכת החינוך הערבית, בשיתוף פעולה עם ביה"ס מסאר בנצרת. בנוסף, הקמנו את הפרויקט המצליח "מבשלות ללא גבולות" שבמסגרתו אנחנו מפגישות בין נשות ואנשי קולינריה מכל הסוגים והמטבחים עם ציבור רחב של ישראלים, הצמאים לתרבות אחרת.

עזרו לנו לעזור להן! תערוכת לחם ושושנים היא ההזדמנות שלכן.ם לקחת חלק בבניית חברה צודקת, רב תרבותית, עם כלכלה מודרנית ושוויונית, שבה ניצור מקום של כבוד גם לנשים ערביות ופלסטיניות. 

 

בברכה,

צוות תערוכת לחם ושושנים

שרון ליאור, חגי אולריך, לאה אביר, ארז וגנר, דני בן שמחון

 

מתנדבות ומתנדבים – אנחנו זקוקים לכן.ם

הקמת התערוכה והתפעול השוטף שלה נעשים ברובם על ידי מתנדבות ומתנדבים. כמו בכל שנה אנחנו פונים אליכן.ם להצטרף לצוות התערוכה ולסייע לנו להרים את הפרויקט הענק הזה: מסיוע לוגיסטי ותליית היצירות, ועד הפעלת האתר והרשתות החברתיות. 

מעונינות.ים להתנדב ? אנא השיבו במייל חוזר ורשמו בכותרת התנדבות ואנו נחזור אליכם לתאום. 

עדכונים שוטפים באינסטגרם @bread_and_roses_artsale  ובדף הפייסבוק של לחם ושושנים: Bread Roses Artsale

 

"אודות לחם ושושנים 16", צילום ועריכה: מיקי בנימיני, 2021

"לחם ושושנים 16": ארז וגנר (מען – ארגון עובדים) והאמנית עאישה עראר מתראיינים בתכנית "משכן לילה"