אודות

 

תערוכת לחם ושושנים 13

מכירת יצירות אמנות למען פרויקט 'נשים ועבודה'

27-29.12.2018

גלריה סדנאות האמנים, קלישר 5 תל אביב

מזה 13 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשות לפרויקט "נשים ועבודה".

מאות אמניות ואמנים, יהודיות/ים וערביות/ים, צעירות/ים וותיקות/ים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. תרומתם סייעה לשלב במקומות עבודה אלפי נשים ערביות חסרות השכלה מקצועית. התערוכה זוכה לתמיכה לא רק מכם, האמניות והאמנים, אלא גם מציבור שוחרי האמנות בארץ שמחדש מדי שנה את מחויבותו ואת תמיכתו באמנות עם מעורבות חברתית, ורוכש יצירות אמנות מקוריות ואיכותיות.

אנחנו ערים לכך שארגונים ועמותות רבים אימצו בשנים האחרונות את הרעיון של תערוכת מכירה, ולכך שאתם מקבלים עוד ועוד בקשות לתרומה. חשוב לנו להדגיש שאנחנו בלחם ושושנים, רואים בכן/ם האמניות/ים וחובבי אמנות לא רק תורמים אלא שותפים לדרך. אנחנו מחוייבים להמשיך בדרך הזאת יחד אתכן/ם, עד שהמשימה תושלם – כאשר כל אשה מודרת, מחוסרת עבודה תמצא פרנסה בכבוד, כפי שכל אחת ואחד מאתנו היה מאחל לעצמו.

טוב לדעת : פרויקט "נשים ועבודה"

תערוכת לחם ושושנים באה לקדם פרויקט שאותו מובילים שני ארגונים בולטים בחברה האזרחית בישראל – סינדיאנת הגליל וארגון העובדים מען. ארגונים אלה מתאפיינים בעבודת שטח יחודית, המתנהלת בקו התפר הקריטי בין יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, תוך ניסיון לגשר על פערים ותהומות שהולכים ומעמיקים. ארגונים אלה מאמינים בכל לבם באפשרות ליצור חברה שוויונית ודמוקרטית, שלא יהיה בה מקום לדעות קדומות, אפליה, גזענות או דיכוי. ארגון העובדים מען כמו גם סינדיאנת הגליל, משלבים בפעילותם מגוון יוזמות המבוססות על חתירה לקידום הזדמנויות תעסוקה איכותית לנשים ערביות. הפעילות כוללת הכשרת הנשים להשתלב בשוק העבודה הישראלי, על ידי פיתוח מקצועי, הקניית מיומנויות של מלאכת יד, קורסים ללימוד עברית, העצמה נשית ועוד.

הכנסות התערוכה

כל ההכנסות מתערוכת לחם ושושנים מוקדשות לפרויקט "נשים ועבודה" שמקדם הזדמנויות כלכליות והשמה של נשים ערביות בשוק העבודה.

בברכה,

צוות תערוכת לחם ושושנים 13

שרון ליאור, רננה גל, חגי אולריך, דני בן שמחון וארז וגנר

עדכונים שוטפים בדף הפייסבוק של לחם ושושנים: Bread Roses Artsale

עושים למען שוויון לנשים ערביות תוך שילובן בשוק העבודה

עמותת סינדיאנת הגליל – מעסיקה נשים יהודיות וערביות בכל שדרות הניהול, הייצור ומרכז המבקרים בכפר כנא. נוסדה על ידי נשים יהודיות וערביות בשנת 1996 כדי לקדם שינוי חברתי באמצעות ייצור ושיווק שמן זית איכותי, קידום סחר הוגן והזדמנויות כלכליות. העמותה מסייעת למגדלים ויצרנים מהגליל לשווק את  תוצרתם. כל הרווחים של העמותה מושקעים בפיתוח מיזמים לטובת החברה. שמן הזית של העמותה זוכה מדי שנה בפרסים בינלאומיים, ומוצרי העמותה נמכרים בכל העולם ברשתות סחר הוגן ובחנויות מזון איכותי. מרכז המבקרים סינדיאנה אירח השנה יותר מ-4,000 מבקרים ישראלים ותיירים, אשר נחשפו לסיפור הייחודי ולחזון של בניית עתיד משותף. דבר המאפשר לעמותה להעסיק נשים נוספות מהכפר בתפקידי אירוח, הדרכה, בישול ומכירת סלים. בשנה האחרונה הרחיבה סינדיאנה את פעילותה לתחום חדשני של אנרגיה ירוקה וידידותית לסביבה. בכוונתנו לשלב נשים ערביות בקידום פרויקטים ייחודיים של חקלאות הידרופונית ופאנלים סולריים לפיתוח הכלכלי של הכפר הערבי.

פרויקט נשים ועבודה של ארגון העובדים מען, אותו מובילה רכזת מען במשולש, וופא טיארה, עוסק מזה יותר מעשור בסיוע ועידוד נשים ערביות להשתלב בשוק העבודה במשרות איכותיות ובשכר הוגן. לאחר שבמשך תקופה ארוכה התמקד המאמץ של מען בתחום זה בהשמת נשים בתחום החקלאות, החל הארגון בשנה האחרונה ביזמה חדשה בתחום הסיעוד. יזמה זו שבמסגרתה משתף מען פעולה עם משרד הבריאות הביאה כבר להשלמתם של שלושה קורסי הכשרה לנשים לעבודה בבתי אבות. הקורסים נערכו בבית החולים הילל יפה בחדרה בהשתתפות של כ-100 נשים. הבוגרות משתלבות בחודשים האחרונים בעבודה בבתי אבות באופן שיוצר אפשרות של פתרון נכון ואנושי לבעיה של כוח אדם בבתי אבות המטפלים בקשישים ובחולים וגם מראה שיש אפשרות לייצר מקומות עבודה איכותיים לנשים ערביות ששעור ההשתתפות שלהן בשוק העבודה נמוך מאד (כ-32% בלבד מבין הנשים הערביות שותפות בשוק העבודה זאת לעומת ממוצע ארצי של מעל 60%).

  • בסניף מען במזרח ירושלים החלה בשנתיים האחרונות פעילות ענפה לקידום מעמדן של נשים פלסטיניות תושבות העיר, המתקשות להשתלב בשוק העבודה. את פרוייקט נשים ועבודה בירושלים מובילה רכזת השטח של מען בירושלים, ראניה סלאח, הפעילה במשרד מען במזרח העיר. כדי לסייע לנשים פלסטיניות להשתלב במקומות עבודה לשכנע את המעסיקים כי הן ראויות לסיכוי ולהחזיק מעמד בעבודה לאורך זמן מקדם מען בירושלים סדנאות הכשרה והעצמה שתכליתן לסייע לנשים להתמודד עם הקשיים והמכשולים הרבים בפניהם הן עומדות כמו: שוק עבודה פוגעני שמבוסס על עבודה דרך קבלני ניקיון ושירותים, העדר כישורים והכשרה מקצועית של הנשים, חוסר הידע שלהן בשפה העברית וקושי להתמודד עם קשיים טכניים של תחבורה ויחס שלילי של הסביבה בשכונות המערביות של העיר. מול כל אלו יזם מען בסיוע עמותת ליסאן קורסים לנשים בשפה העברית, מקיים מפגשי העצמה לנשים וכן מדריך אותן בכל הנוגע לזכויות בעבודה. בנוסף מלווים פעילי מען את המועמדות לעבודה הן מול קשיים בהם הן נתקלות בלשכת התעסוקה ובביטוח הלאומי והן מול מעסיקים פוגעניים.

ארגון העובדים מען – ארגון חברתי מוביל שמאגד עובדים ערבים ויהודים על בסיס דמוקרטי

במקביל לפעולתו בתחום הנשים ממשיך מען בעבודת השטח השיטתית שלו לאיגוד עובדים בתחומים שונים. בשנה האחרונה התבלט ארגון העובדים מען גם בהתרחבות שלו למקומות עבודה נוספים וגם בהתייצבות הפומבית והחד משמעית שלו בנושאים חברתיים ופוליטיים מרכזיים כמו לדוגמא המאבק נגד חוק הלאום והמאבק נגד גירוש הפליטים האפריקאים. להלן מס' ציוני דרך מעבודתו רבת הפנים של מען בשנה האחרונה:

  1. באוגוסט 2018 חתם ארגון העובדים מען על הסכם קיבוצי ראשון בעמותת יד ביד. יד ביד היא עמותה לחינוך דו לשוני שוויוני עברי – ערבי שבמסגרתה פועלים 6 בתי ספר ברחבי הארץ המעסיקים כ-250 עובדים. ההסכם נחתם לאחר שמורים ועובדים נוספים בעמותה הצטרפו למען ופעלו באופן אקטיבי יחד עם מען ליצירת סולמות שכר שקופים והליך של קידום שכר לכולם.
  2. במקביל הוביל מען הליכי התאגדות בשורה של מקומות עבודה כולל בארגוני זכויות האדם רופאים לזכויות אדם (שם נחתם הסכם בנובמבר 2017) בעמותת בצלם (מו"מ מתנהל לקראת החתימה על הסכם) בתאטרון הקרון ובעמותת מוקד לפליטים ומהגרים (מו"מ אמור להתחיל בשני ארגונים אלו בחודש אוקטובר 2018)
  3. לאחר ההישג התקדימי של מען בהשגת הסכם קיבוצי לעובדים פלסטינים במוסך צרפתי במישור אדומים פועל כעת מען לקראת הסכם במפעל נוסף באזור זה – נ.א. תעשיות מתכת בע"מ. בחודש אוגוסט 2018 החל מו"מ עם הנהלת המפעל זאת לאחר שהעובדים שהם תושבי יריחו התאגדו במען ודרשו לשפר את שכרם ולשלם להם עבור שעות נוספות, ימי חג, ימי חופשה, הפרשות לפנסיה ועוד.