אודות

תערוכת האמנות השנתית "לחם ושושנים" תתקיים זו השנה ה-16 בסוף חודש דצמבר בתל אביב (פרטים בהזמנה). התערוכה שבה משתתפים.ות מאות אמנים.יות ערבים.יות ויהודים.יות – ביניהם.ן מפורסמים.ות וותיקים.ות ואחרים.ות שרק סיימו את לימודיהם.ן ונמצאים.ות בתחילת דרכם.ן – היא פעולה משותפת של העמותות מען-ארגון עובדים וסינדיאת הגליל.

כל יצירה שנרכשת מהווה תרומה חשובה לפרוייקטים השונים שמקדמים את מעמדן של נשים בחברה הערבית בתחום התעסוקה ושילובן בעולם המודרני. יש לציין ש25% ממחיר היצירות הנמכרות מוחזר לאמנים.יות ו75% מושקע בפרוייקט.

עם היציאה מהגל הרביעי של מגפת הקורונה, נותרה החברה בישראל במשבר חברתי וכלכלי. הממשלה החדשה, שהבטיחה שינוי, מאמצת תקציב ניאו ליברלי שמרני שאין בו בשורה. מהמבוי הסתום הזה סובלות במיוחד השכבות המודרות והעניות, כאשר הנשים הערביות והפלסטיניות מהוות את השכבה הנפגעת ביותר. שיעור הנשים הערביות והפלסטיניות ממזרח ירושלים שאיבדו את מקום העבודה בתקופת הקורונה וטרם התאוששו גבוה ביותר.

מען – ארגון עובדים, מפעיל מספר יוזמות לקידום מעמדן ומצבן של נשים ערביות ופלסטיניות:

פרויקט "נשים ועבודה" באזור המשולש, שמרכזו בבאקה אל גארביה, מסייע לנשים חסרות השכלה אקדמית להשתלב בשוק העבודה. מדי שנה אנו מסייעים ל250 נשים למצוא תעסוקה ראויה והוגנת. נשים אלו מקבלות ליווי תעסוקתי והעצמה. מזה שנתיים אנו מפעילים פרוייקט מלהיב של חקלאות הידרופונית ביתית. 30 נשים מפעילות מערכות מתקדמות לגידול ירקות בביתן. הן שיפרו את הביטחון התזונתי של משפחתן ובאותה עת מקדמות פתרונות אקולוגיים וחדשניים בתוך הקהילה. הפרוייקט מתרחב בימים אלו לגני ילדים ובתי ספר.
סניף מען במזרח ירושלים מסייע למאות נשים פלסטיניות, להשתלב בשוק העבודה, ולמצות את זכויותיהן מול מוסדות המדינה ומעסיקים פוגעניים.

שותפה שניה לתערוכת לחם ושושנים- סינדיאנת הגליל, היא עמותה לסחר הוגן וקיימות, המעודדת העסקת נשים ערביות מהגליל, ומקדמת פלטפורמה של שיתופי פעולה והעצמת נשים. בזכות הדוגמא יוצאת הדופן של העמותה, ותרומתה לפרנסתן של נשים ערביות, היא נבחרה בשנת 2020 על ידי מגזין פורבס ישראל להימנות על 15 העסקים הקטנים והמצליחים של השנה. במשך כל תקופת הקורונה המשיכה העמותה לעבוד ולייצר שמן זית ומוצרי מזון נוספים, חלקם הגדול מיועד ליצוא. לצערנו, מרכז המבקרים הירוק של סינדיאנת הגליל בכפר כנא, שהעסיק נשים מקומיות בהעברת סדנאות והסעדה של אלפי המבקרים שפקדו את המרכז, נפגע קשות עקב המצב הקשה בתיירות.
עזרו לנו לתת מענים לנשים ערביות ופלסטיניות הנמצאות בתחתית הסולם החברתי! אנו ב"לחם ושושנים", רואות.ים בכן.ם שוחרי האמנות, אמניות.ים, שותפות.ים לבניית חברה צודקת, בעלת כלכלה בריאה ומודרנית שבה יהיו שותפות בשוויון נשים ערביות ופלסטיניות. התרומה שלכן.ם עוזרת לנו להוציא אותן ממצב של עוני, דיכוי חברתי ובידוד. במקביל, היא מאפשרת לציבור שוחרי האמנות בארץ לחדש את מחויבותו ואת תמיכתו באמנות מקורית, שכורכת איכות במעורבות חברתית.

בברכה,

צוות תערוכת לחם ושושנים 16

שרון ליאור, חגי אולריך, לאה אביר, ארז וגנר, דני בן שמחון

 

 

מתנדבות ומתנדבים – אנחנו זקוקים לכן.ם

הקמת התערוכה והתפעול השוטף שלה נעשים ברובם על ידי מתנדבות ומתנדבים. כמו בכל שנה אנחנו פונים אליכן.ם להצטרף לצוות התערוכה ולסייע לנו להרים את הפרויקט הענק הזה: מסיוע לוגיסטי ותליית היצירות, ועד הפעלת האתר והרשתות החברתיות. 

מעונינות.ים להתנדב ? אנא השיבו במייל חוזר ורשמו בכותרת התנדבות ואנו נחזור אליכם לתאום. 

עדכונים שוטפים באינסטגרם @bread_and_roses_artsale  ובדף הפייסבוק של לחם ושושנים: Bread Roses Artsale

 

"אודות לחם ושושנים 16", צילום ועריכה: מיקי בנימיני, 2021

"לחם ושושנים 16": ארז וגנר (מען – ארגון עובדים) והאמנית עאישה עראר מתראיינים בתכנית "משכן לילה"